• 021-8880-0286
  • تهران ، خیابان استاد نجات الهی ، کوچه علایی ، پلاک۴ ، واحد ۵

جاذبه های تاریخی و گردشگری مشهد را بشناسید

blog-post-image

جاذبه های تاریخی و گردشگری مشهد را بشناسید

مشهد مقدس دومین شهر پر جمعیت ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در شمال شرقی ایران واقع شده و با کشورهای افغانستان و ترکمنستان هم‌مرز است.  فاصله مشهد تا تهران نیز حدود 934 کیلومتر است که طی کردن این مسیر با ماشین شخصی حداقل 10 ساعت طول می کشد.

مشهد میزبان امام هشتم شیعیان، امام رضا علیه السلام است؛ از این‌رو اغلب مسافران این شهر را با زیارت حرم امام رضا (ع) به یاد می‌آورند. اما مشهد فقط یک شهر زیارتی نیست. بلکه یک قطب زیارتی و گردشگری است. امروزه جاهای دیدنی مشهد به اندازه‌ای زیاد است که در سفر به این شهر چندین روز را برای دیدن جاذبه‌های آن می‌توان صرف کرد.

تاریخچه مشهد

واژه‌ی مشهد به معنای محل شهود و محل شهادت است. شیعیان معتقدند که امام رضا (ع) پس از کشته شدن به دست مأمون عباسی، در سال ۲۰۳ هجری قمری در آرامگاه هارونی سناباد به خاک سپرده شد. بعد از آن سناباد نوغان ، مشهد الرضا نام گرفت و کم کم علی الخصوص در زمان شاه طهماسب صفوی گسترش پیدا کرد. مردم طوس به مشهد مهاجرت کردند و به مرور زمان نام مشهد برای این شهر ماندگار شد.

آرامگاه پیرپالاندوز مشهد

آرامگاه پیر پالاندوز از عرفای شیعه و کیمیاگر قرن 10 هجری بود و به خاطر شغلش با این لقب شناخته می شد و همچنین این روزها یکی از مکان‌ های مشهور و دیدنی مشهد همین آرامگاه پیر پالاندوز می باشد که در کنار مرقد امام رضا جای خوش کرده است و بسیاری از زائران امام هشتم شیعیان، به این مرید و شاگرد وی ادای احترام می کنند و حتما به زیارت این بنا می روند.

در تاریخچه‌ ساخت آرامگاه پیر پالاندوز شنیده حاکی از این است که اصل مقبره متعلق به شخصی به نام ابونصر سراج طوسی بوده است که در طی سال‌ های بعد، این آرامگاه به پیر پالان‌ دوز منسوب شد، درویش محمد کارندهی معروف به محمد عارف عباسی یا همان پیر پالاندوز می باشد.

معماری مقبره

این مقبره شامل بنایی چهارگوش با گنبدی بر فراز آن‌ و ایوانی آجری در مقابل است. در داخل بقعه، شاه‌نشینی است که در بالای آن، یزدی‌بندی‌هایی اجرا شده که در اصل دارای نقاشی بوده و به داخل بقعه جلوه خاصی می‌ بخشیده است. بدنه‌های بنا، از دوران صفویه، دارای تزیینات نقاشی بوده که بر اثر گذشت زمان و نفوذ رطوبت، جز بخش کمی از آن‌که مرمت و ثابت گردیده، بقیه از میان رفته است. در زیر کاسه گنبد نیز ترنج زیبایی با نگاره‌های گیاهی نقش‌اندازی شده است.

حرم امام رضا علیه السلام

حرم امام رضا یا حرم رضوی، آرامگاه امام هشتم شیعیان «علی بن موسی الرضا» است. این حرم در شهر مقدس مشهد بنا شده و در نزد شیعیان و عموم مسلمانان جهان از اهمیت و احترام زیادی برخوردار است. قدمت بخش‌هایی از این حرم به دهه ۶۱۰ هجری قمری بازمی‌گردد. حرم امام رضا بناهای متعددی همچون مسجدها، کتابخانه‌ها و موزه‌ها را در بر می‌گیرد. مسجد گوهرشاد و مسجد بالاسر از مهم‌ترین مسجدهای پیوسته به حرم هستند.

حرم امام رضا در ایام محرم به ویژه در روزهای عاشورا و تاسوعا میلیون‌ها زائر را در خود جای می‌دهد. همین امر باعث شده تا حرم امام رضا از مهم ترین جاذبه های گردشگری مشهد باشد. حرم رضوی در شب با روشن شدن چراغ‌های صحن، گنبد و گلدسته‌ها و مناره و دیگر چراغ‌های آن، زیبایی دو چندانی به خود می‌گیرد. به جرات می‌توان این حرم را از زیباترین جاهای دیدنی مشهد در شب نام برد.

تاریخچه حرم

در زمان حمله مغول‌ها به ایران، آن‌ها ابتدا به توس حمله کرده و این شهر را ویران کردند. سپس وارد مشهد شدند و حرم رضوی را نیز غارت کردند. بخش‌هایی از بناهای آن را از بین بردند، اما به بنای اصلی حرم آسیبی نرساندند.

حرم مقدس رضوی از دیرباز میزبان خیل عظیم شیعیان –چه داخل ایران و چه خارج از ایران- بوده و با داشتن مساحتی بیش از ۱ میلیون مترمربع و گنجایش پذیرش ۷۰۰ هزار زائر، همه ساله میعادگاه مسلمانان است.

پارک و باغ وحش وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد از قدیمی‌ترین و بزرگ ترین پارک های جنگلی در مشهد است. این پارک در هشت کیلومتری شمال غرب مشهد واقع شده و بلوار وکیل آباد، میدان آزادی را به این پارک متصل می‌کند. این پارک را در قدیم با نام میر طراز یا باغ وکیل آباد می‌شناختند. پس از وقف این پارک در سال ۱۳۴۸ هجری توسط آقای حسین ملک، نام پارک جنگلی بر آن نهاده شد.

این پارک مساحت زیادی دارد. اقامتگاه‌های موقت، وسایل بازی برای کودکان و کافه و رستوران‌های موجود در آن این مکان را به یکی از جاذبه های گردشگری مشهد بدل ساخته است.

در کنار پارک جنگلی تنها باغ وحش مشهد به نام باغ وحش وکیل آباد قرار گرفته است. این باغ وحش با داشتن انواع حیوانات و امکانات برای بازدید، مکانی مناسب برای بازدید و لذت بردن است.

همچنین پارک جنگلی وکیل آباد یک باغ تاریخی و کهن دارد که در آن انواع درختان از قبیل کاج و نار موجودند. یک رودخانه فصلی نیز در میانه این باغ کهن و زیبا جاری است. به واسطه وجود این باغ کهن که در فصل پاییز برگ‌های رنگارنگ درختان آن تصاویر بدیع و خاطره‌انگیزی می‌سازند، می‌توان پارک جنگلی وکیل آباد را یکی از جاهای دیدنی مشهد در پاییز نام برد.

آرامگاه فردوسی

فردوسی از پرآوازه‌ترین شاعران ایرانی است؛ که اشعار او به زبان‌های بسیاری ترجمه شده است. وی پس از درگذشت، در توس مشهد دفن شد.

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در باغی نشاط‌انگیز در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. ساخت آرامگاه به ارسلان جاذب -از سپهداران توس در زمان حیات حکیم ابوالقاسم فردوسی- نسبت داده شده است. وی قبه‌ای بر مقبره فردوسی که در باغ خویش دفن شده بود نیز ساخت، تا یادبودی برای آیندگان باشد. پس از چندین مرتبه بازسازی، آرامگاه این شاعر ایرانی اکنون یکی از جاهای دیدنی مشهد برای اهل هنر و عموم مردم شده است.

معماری کنونی آرامگاه فردوسی الهام گرفته از بناهای هخامنشی به ویژه آرامگاه کوروش کبیر است. تزئینات زیبای سبک باستانی در نمای بیرونی، ستون‌ها و سرستون‌ها نمود دوران کهن ایران و یاد‌آور تاریخ غنی آن است. بر اضلاع چهارگانه بنا نیز اشعاری از حکیم فردوسی نگاشته شده، تا شخصیت و تفکر او را نمایان کند.

باغ آرامگاه مساحت تقریبی ۶ هکتار دارد و موزه  و کتابخانه‌ای در آن بنا شده است. این مجموعه عظیم همه ساله گردشگران شیفته هنر از داخل ایران و خارج از کشور را به میهمانی خویش می‌پذیرد.

پارک طبیعی هفت حوض

بدون تردید می‌توان پارک طبیعی هفت حوض مشهد را از زیباترین و خیره‌کننده‌ترین جاذبه های طبیعی ایران و مشهد مقدس نام برد. این پارک طبیعی دارای چشمه‌هایی جوشان از دل زمین است، که حوضچه‌هایی طبیعی را یکی پس از دیگری درمی‌نوردند.

حوضچه‌های طبیعی شکل گرفته در این منطقه در اثر فرسایش شیمیایی باران‌های اسیدی در بستر رود طرق به وجود آمده‌اند. این حوضچه‌ها که با نام «دولین‌ها» شناخته می‌شوند، چنان بکر و دست‌نخورده‌اند که اندازه بعضی از آن‌ها با اندازه یک استخر کوچک برابری می‌کند.

برای دیدن این اثر طبیعی باید راهی کوه‌های خلج در ۷ کیلومتری مشهد شوید. پس از طی این مسافت با خودرو، ۲ کیلومتر پیاده‌روی روح‌نواز را تجربه می‌کنید و سکوت دلچسب طبیعت را به جان می‌خرید. این منطقه بکر به دلیل تردد کم و دست‌نخورده بودن آرامش خاصی را به شما ارزانی می‌دارد.

این پارک طبیعی در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته و اگر قصد بازدید از آن را دارید باید بین طلوع و غروب خورشید به آن جا بروید و لوازم یک کوهنوردی ساده را نیز با خود ببرید. در فصل زمستان نیز این پارک خود نمایی می‌کند و کوهستان، یکی از زیباترین جاهای دیدنی مشهد در زمستان را بر دفترچه خاطرات شما ثبت می‌کند.

سرزمین موج های آبی مشهد

سرزمین موج های آبی مشهد اولین پارک آبی سرپوشیده ایران و مشهد است و در خاورمیانه از بزرگ ترین پارک های آبی سرپوشیده محسوب می‌شود. اگر عاشق بازی در آب هستید و چنان چه فرزندتان علاقه‌مند به بازی در استخر است، این مکان را از دست ندهید! چراکه این مجموعه از جمله جاهای دیدنی مشهد برای کودکان است.

سرزمین موج های آبی مشهد در شهرک قدس مشهد (قاسم آباد) واقع شده و وسایل سرگرمی موجود در آن شما را شیفته خود می‌ کند. سرزمین موج های آبی سرسره‌های متنوع و بلندی دارد که برای علاقه‌مندان به سرسره‌های آبی، تفرجگاهی پرشور است.

سرزمین موج های آبی علاوه بر امکانات فوق‌العاده، قیمت بسیار مقرون به صرفه‌ای نیز دارد. استفاده بدون محدودیت از امکانات به مدت ۱۲ ساعت و مبلغ ۴۰ هزار تومان هوش از سر شما خواهد برد. این مجموعه در روزهای فرد مخصوص آقایان و روزهای زوج برای بانوان است

زشک مشهد

اگر به دنبال یک روستای آرام هستید تا دل خود را به طبیعت سپرده و روحتان را کمی آرام کنید، روستای زشک مشهد را در اولویت خود قرار دهید. روستای زشک در ۲۰ کیلومتری شهر مشهد مقدس و در شهر شاندیز قرار گرفته است. جمعیت این روستا کمتر از ۳۰۰۰ نفر اعلام شده است. در فصل تابستان به دلیل هوای بسیار مطبوع، گاه جمعیت زشک به ۹۰۰۰ نفر نیز می‌رسد.

نام زشک برگرفته از نام «زو اشک» به معنای چشمه جوشان است. این روستا چندین چشمه جوشان از دل زمین دارد و به روستای چشمه های جوشان معروف است. این روستا چشم‌اندازهای بسیار زیبا و بکر و همچنین آب و هوای بسیار معتدلی دارد. به همین دلیل هر ایرانی حداقل یک بار در طول زندگی باید به این منطقه سفر کند!

باغ‌های سرسبز میوه از دیگر منابع غنی این منطقه است. چشمه‌های جوشان و آب فراوان در این منطقه زمینه کاشت انواع درخت میوه را فراهم کرده است. گیلاس، گردو، آلو و… از محصولات این منطقه هستند. از این‌رو می‌توان این منطقه را یکی از جاهای دیدنی مشهد در زمستان نیز لقب داد. برای رفاه هرچه بیشتر بازدیدکنندگان رستوران و اماکن رفاهی متعددی نیز در این منطقه دایر شده است

آرامگاه نادرشاه افشار ( گنجینه باغ نادری )

آرامگاه نادرشاه افشار خواستگاه تاریخ ملت و کشور پرآوازه ایران است. این بنا که به یادبود نادرشاه افشار ساخته شده، در باغ موزه نادری قرار گرفته است. تندیس نادرشاه افشار نیز به صورت نمادین با ارتفاع ۵ متر و وزن تقریبی ۱۴۰۰۰ کیلوگرم در این محل نصب شده و یکی از جاهای دیدنی مشهد است. این مجموعه از یک بنای مرکزی (محل دفن نادرشاه افشار) و دو تالار موزه تشکیل شده است.

در تالار شماره یک این مجموعه می‌توانید انواع اسلحه، کلاه خود و سایر ادوات جنگی زمان نادرشاه افشار را به تعداد ۱۳۰ قطعه که بسیار ارزشمند و تاریخی هستند بیابید. در تالار شماره دو نیز مجموعه‌ای از تصاویر و اطلاعات راجع به نادرشاه افشار و کلنل محمد تقی خان پسیان به معرض دید عموم قرار داده شده است. در محوطه آرامگاه نیز کتابخانه «علامه طباطبایی» واقع شده؛ که کتاب‌های مفیدی می‌توانید در آن بیابید. این مجموعه را می‌توانید در میدان شهدا مشهد ببینید.

پارک کوه سنگی مشهد

کوه سنگی از قدیمی‌ترین و مشهورترین مکان های دیدنی مشهد است. شهرت این مجموعه به تاج‌گذاری شاه عباس بازمی‌گردد. شاه عباس در سن ۱۶ سالگی در میان این دو کوه تاج بر سر نهاد.

این منطقه ییلاقی جاذبه های گردشگری متعددی نظیر کوه‌های کم ارتفاع را در خود جای داده است. چشم‌اندازهای طبیعی روح شما را بازی می‌دهد و آب و هوای معتدل و طراوت بخش آن طعم شیرین زندگی را به شما می‌چشاند. استخر بزرگی در این مجموعه ساخته شده که با کمک نمای زیبای کوه سنگی‌، رنگ‌بندی چشم‌نوازی را در مقابل چشمان شما قرار می‌دهد.

این مجموعه قدیمی در سال ۹۷ رتبه سومین مکان پربازدید بعد از حرم امام رضا (ع) و پارک ملت مشهد را از آن خود کرده است. اگر به مشهد سفر کردید، به هیچ عنوان این پارک دیدنی را از دست ندهید.

پارک ملت مشهد

پارک ملت مشهد واقع در غرب شهر مشهد و در حاشیه بوستان وکیل آباد، مهم‌ترین و بزرگ ترین بوستان مشهد است. در این پارک، شهر بازی نیز قرار دارد؛ و علاوه بر استفاده از طبیعت شناخته‌شده آن می‌توانید فرزندانتان را با وسایل بازی موجود در شهر بازی سرگرم کنید. چرخ فلک این پارک (فان فار) هجدهمین چرخ فلک مرتفع جهان است.

این پارک مساحتی بالغ بر ۷۲۰ هزار متر مربع را شامل می‌شود. و دارای ۳۵ هزار اصله درخت است که قدمت این درختان به چندین دهه می‌رسد. دریاچه بوستان ملت از دیگر جاذبه های دیدنی این بوستان و شهر مشهد است؛ که در ضلع شرقی این بوستان قرار گفته است.

قسمت سرپوشیده ای با نام «بوستان رز» در این مجموعه بوستان ساخته شده، که مختص بانوان است؛ و وسایل ورزشی متعددی برای رفاه حال بانوان در آن تهیه شده است. امکانات بهداشتی، مسجد و میادین ورزشی از دیگر امکانات و سرگرمی‌هایی است که در صورت بازدید از این بوستان از آن‌ها برخوردار خواهید بود.

اگر می‌خواهید تجربه یک پیک‌نیک دلچسب و بازی‌های مهیج را در کنار خانواده خود در خلال سفری که به مشهد دارید، داشته باشید، پارک ملت مشهد از شما به خوبی پذیرایی خواهد کرد

طرقبه مشهد

شاید بارها نام طرقبه مشهد را شنیده باشید. این روستای ییلاقی آن چنان زیبا و دلپذیر است که نمی‌توان از آن چشم پوشید. این ییلاق در یکی از نواحی دشت توس واقع شده و توسط دو کوه بینالود و تخت رستم محاصره شده است. چشمه‌سارهای متعدد و رودخانه‌های زیبای این منطقه در تابستان هوایی آن چنان متعادل را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند که نمی‌توانند آن را از خاطر ببرند.

امکانات رفاهی متعددی در طرقبه ساخته شده است. پارک های عمومی فراوان که پارک پونه را می‌توان معروف‌ترین آن‌ها انگاشت، هتل بزرگ طرقبه، خانه‌ها و ویلاهای اجاره‌ای همگی دست در دست هم می‌دهند تا بالاترین سطح رفاه و لذت را از این ناحیه ییلاقی ببرید.

در این ناحیه صنایع دستی متعددی را می‌توانید به‌عنوان سوغاتی مشهد با خود به ارمغان ببرید. سبد معروف حصیری طرقبه را که با نام «لوخ و قالی گلباقیان» شهرت دارد می‌توان نمونه‌ای از این سوغاتی‌ها ذکر کرد. بازار و مراکز خرید معروف و پر بازدید، رستوران‌ها و کباب‌خانه‌ها و هایپر‌استارهای مختلف تجربه شیرینی از سفر به طرقبه برای شما به ارمغان خواهند آورد.

باغ گیاه شناسی مشهد

اگر علاقه‌مند به گل و گیاه هستید، مشهد بهترین هدیه را به شما خواهد داد. پارک گیاه شناسی مشهد با مساحت ۲۵ هکتار آن چنان با چشمان شما بازی می‌کند، که زیبایی رنگ‌بندی دیگری را نمی‌توانید متصور شوید. مجموعه‌ای از گیاهان متعدد و ترکیب هنر و معماری را در این مکان می‌توانید بیابید.

مجموعه‌ای از گیاهان دارویی شامل ۱۸۰ نوع گیاه دارویی در این باغ وجود دارد، که علاوه بر جنبه آموزشی برای شما، می‌توانید با روش کشت و نوع برداشت و استفاده از آن‌ها نیز آشنا شوید. ۱٫۵ هکتار مساحت زمین گیاهان دارویی برای یادگیری کافی خواهد بود.

باغ رز را می‌توان از جمله زیباترین مجموعه‌های این باغ دانست. ۱۲۰ گونه گل رز در مساحت ۱ هکتاری چشمان شما را به تماشای صدها رنگ روشن خواهد کرد. باغ صخره‌ای نیز مانند باغ گل رز شما را شیفته خواهد کرد؛ تا گیاهان پیازی و صخره‌ای را که هریک برای فصل خاصی هستند، بشناسید.

یکی دیگر از زیبایی‌های این باغ را می‌توان باغ گل داوودی دانست. در این باغ بالغ بر ۷۰۰ گونه گل داوودی از سراسر ایران جمع‌آوری شده است. هر یک از این گل‌های داوودی ژنتیک خاص خود را دارد و تعداد بسیار بالای این گل‌های داوودی نشانگر میزان توانمندی خاک ایران در پرورش این نوع گل زیباست. جشنواره گل‌های داوودی نیز پاییز هر سال در همین مکان برگذار می‌شود؛ که به خودی خود از بزرگترین جاذبه های گردشگری مشهد است. باغ گیاه شناسی مشهد را می‌توانید در بلوار جمهوری مشهد بیابید

پارک علمی پروفسور بازیما

پارک علمی پروفسور بازیما از جالب ترین جاهای دیدنی مشهد است. شما در این مکان شگفت‌زده خواهید شد. در این پارک می‌توانید تکامل حیات را ببینید. انسان‌های اولیه و گونه‌های مختلف حیوانات را که در طول زمان تغییر کرده‌اند خواهید یافت. می‌توانید با سوار شدن بر زیردریایی علمی، دنیای زیر آب را تجربه کنید و گونه‌های مختلف جانوران آبزی را ببینید. در این پارک آخرین تکنولوژی روز دنیا برای سرگرمی و تفریح استفاده شده و با هدایت بازدیدکنندگان به یک سفر علمی دلچسب، خاطره‌ای خوش را در اذهان ایجاد می‌کند.

در این پارک برای اولین بار در ایران می‌توانید به همراه یک پزشک متخصص به درون بدن انسان بروید، قسمت‌های مختلف بدن را از درون ببینید و بشناسید و معلومات خود را راجع به بدنتان افزایش دهید. پارک پروفسور بازیما سومین مجموعه کاوش علمی بدن انسان پس از هلند و سنگاپور را در خود جای داده است.

تجربه پرواز بر فراز مشهد و حرم امام رضا (ع) دیگر اتفاق هیجان‌انگیزی است که در بازدید از این پارک برای شما رخ خواهد داد. فناوری شبیه‌سازی پرواز با استفاده از جدیدترین شبیه‌ساز شما را مانند یک خلبان بر فراز مشهد می‌چرخاند. این مجموعه را در انتهای بلوار خیام شمالی شهر مشهد خواهید یافت.

باغ ملی مشهد

هنگامی که در شلوغ‌ترین نقطه شهر قدم می‌زنید، باغی را خواهید دید که زمانی ابهت خاصی برای خود داشته است. این باغ بزرگ به نام باغ ملی، زمانی «ارگ» نام داشت. این باغ یادگار مظفرالدین شاه است. باغ ملی اولین باغ تاریخی و کهن شهر مشهد است که درختان چنار و انواع دیگر درختان آن را آراسته‌اند.

نخستین ارگ شهر در این باغ قرار گرفته بود و مالک آن محمود سیستانی نام داشت. قنات معروفی نیز زمانی از این باغ می‌گذشت. این قنات، رکن آباد نام داشت. درختان روییده در این باغ نیز همگی زمانی از آب رکن آباد برای رشد استفاده می‌کردند.

در داخل مجموعه باغ، تندیس‌ها و مجسمه‌های دیدنی و چشم‌نوازی را خواهید دید که در کنار طبیعت و آب و هوای بسیار دلچسب باغ، روح و روان شما را نوازش می‌کند. در نهایت هنگامی که خسته شدید و نیاز به یک استراحت کوتاه مدت داشتید، باغ ملی مشهد را از یاد نبرید

>>>خرید بلیط مشهد و یا رزرو محل اقامت مهم‌ترین دغدغه مسافران هست اما با پاتریس تراول بدون دغدغه سفر کنید<<<

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم