• 021-8880-0286
  • تهران ، خیابان استاد نجات الهی ، کوچه علایی ، پلاک۴ ، واحد ۵

هر آنچه در رفتینگ باید بدانیم؟

blog-post-image

هر آنچه در رفتینگ باید بدانیم؟

رفتینگ چیست؟

اگر به ماجراجویی علاقه دارید،رفتینگ ورزشی ماجراجویانه و پرهیجان در دل امواج خروشان است. رفتینگ و رفتینگ در آب سفید فعالیت های تفریحی در فضای باز هستند که از یک قایق بادی برای پیمایش در رودخانه یا آب دیگر استفاده می کنند. این کار اغلب روی آب سفید یا در درجه های مختلف آب ناهموار انجام می شود. مقابله با خطر اغلب بخشی از تجربه است.

در رفتینگ یک نفر به عنوان راهنمای متخصص انتخاب شده و همه از آن تبعیت می‌کنند. راهنماهای رفتینگ افراد متخصصی هستند که پس از گذراندن دوره‌های آموزشی متعدد 2 تا 3 ساله در این حرفه مشغول به کار شده‌اند، وظیفه این افراد آموزش نحوه صحیح پارو زدن، رعایت نکات ایمنی و هدایت قایق در مسیرهای زیبا، پرهیجان و البته امن است.

هرچه رودخانه بزرگ‌تر و خروشان‌تر باشد، رفتینگ هیجان‌انگیزتر و جذاب‌تر خواهد بود. اگر شما نیز از علاقه‌مندان این ورزش آبی هستید و دوست دارید برای یک بار هم که شده آن را امتحان کنید، می‌توانید به رودخانه‌های خروشان ایران بروید و با تورهای حرفه‌ای رفتینگ همراه شوید. 

سفری ماجراجویانه به دل طبیعت از لذت بخش ترین گردشگری , تماشای مناظر زیبای رودخانه از نزدیک ، طبیعت بکر و دلنشین و کودکانی که در کنار رودخانه برای شما دست تکان میدهند احساس شادی و هیجان این سفر رو دوچندان می کند ،  در هنگام عبور از رودخانه به سکوت طبیعت گوش می دهید و صدای پرندگان قطعا شما را غرق در آرامش و لذت خواهد کرد اما گاهی هم با جریان آب به جلو خواهید رفت و غرق در لذت می شوید . یک قایق سواری گروهی هیجان انگیز در آب های خروشان که با لبخند شان به شما انرژی میدهند از دوست داشتنی ترین تفریحات برای شما به شمار می رود

تاریخچه رفنینگ

عمر این ورزش به زمانی می‌رسد که انسان برای سفرهای آبی ناچار به ساخت وسیله‌ای شد. این وسیله رفت نام گرفت. رفت در لغت به معنای قایق‌های چوبی است و ما به آن کلک می‌گوییم. نام آمریکایی‌ها به عنوان اولین قومی ‌که این قایق را ابداع کردند در تاریخ ثبت شده است. رفته‌رفته، شکل این قایق‌ها تغییر پیدا کرد و علاوه بر جابه‌جایی کالا، کاربرد دیگری پیدا کرد: تفریح و ورزش هیجان‌انگیز رفتینگ. جالب است بدانید مسابقات سنتی رفتینگ هنوز در آمریکای جنوبی برگزار می‌شود. این ورزش یکی از شاخه‌های ورزش‌های ماجراجویانه است و در سطح جهان طرفداران زیادی دارد.

این فعالیت به عنوان یک ورزش ماجراجویی از دهه ۱۹۵۰ مشهور شده است ، اگر نه زودتر ، در حال تکامل از قایق های ۱۰ پا (۳٫۰ متر) به ۱۴ پا (۴٫۳ متر) قایق با پارو یا پارو دو تیغه یا پارو چند نفره که توسط تک حرکت می کند دست و پاچه های تیغه ای و توسط شخصی در قسمت عقب یا با استفاده از پاروها هدایت می شوند.

رفتینگ در بخشهای خاصی از رودخانه ها یک ورزش افراطی محسوب می شود و می تواند کشنده باشد ، در حالی که سایر بخشها آنقدرها شدید و دشوار نیستند. رفتینگ همچنین یک ورزش رقابتی است که در سراسر جهان انجام می شود و در یک مسابقات قهرمانی رفتینگ جهان بین ملت های شرکت کننده به اوج خود می رسد. فدراسیون بین المللی رفتینگ ، که اغلب به عنوان IRF نیز شناخته می شود ، ارگان جهانی است که کلیه جنبه های این ورزش را نظارت می کند.

در رفتینگ چه می‌بینیم؟

بعد از گوش سپردن به توصیه‌های سرپرست و رعایت همه نکات ایمنی، سوار قایق شوید. ابتدای مسیر رودخانه آرام است؛ همین که پیش می‌روید، امواج شدت می‌گیرند. به کمک پارو با موج‌ها می‌جنگید، اما جایی کاری از دست‌تان ساخته نیست و این امواج هستند که شما را این‌سو و آن‌سو می‌برند. ممکن است خیس آب شوید و هیجان شما تا جایی برسد که صدای ضربان قلب‌تان را بشنوید. گذر از راهی پر از مانع و پر پیچ و خم در میان شاخ و برگ درختان هیجان‌تان را بیشتر می‌کند. حالا، تمام حس‌های شما زنده می‌شود؛ حس‌های ترس و اشتیاق با جیغ و قهقهه همراه می‌شود و در رگ‌هایتان جریان می‌یابد.

کجا به رفتینگ برویم؟

شاید فکر کنید این تجربه در ایران دست‌یافتنی نیست؛ اما برای این تجربه لازم نیست راه دوری بروید. در گوشه گوشه ایران، رودخانه‌های خروشانی وجود دارند که امکان رفتینگ را به وجود می‌آورند. از بهترین رودهای رفتینگ می‌توان به ارمند، هزار، سزار، سفیدرود، کرج و غیره اشاره کرد. پاتریس تراول این برنامه را در چهارمحال بختیاری/سامان اجرا می‌کند. از کودکان تا بزرگسالان، با رعایت نکات ایمنی، می‌توانند در این تجربه شریک باشند.

در رفتیگ چه چیزهایی با خود ببریم؟

برای این سفر لباس و کفش راحت بپوشید. صندل می‌تواند سفر را برای‌تان راحت‌تر کند. کرم ضد آفتاب، کلاه آفتاب‌گیر، عینک آفتابی مانع از آفتاب‌سوختگی می‌شود. اگر گروهی سفر می‌کنید، حتما به تعداد اعضا، جلیقه نجات، پارو و غیره را به همراه خواهند داشت تا شما بتوانید به راحتی و در ایمنی کامل این تجربه را به دست آورید.

نکته: این ورزش باید با یک گروه حرفه‌ای و به همراه داشتن تجهیزات انجام گیرد در غیر این صورت می‌تواند بسیار خطرناک باشد. اگر با گروه‌های حرفه‌ای سفر کنید حتما آموزش‌های لازم در خصوص ایمنی و چگونگی مواجه شدن با امواج و موانع در اختیارتان قرار می‌گیرد. در این سفر به خوبی به حرف‌های سرپرستتان گوش بسپارید و همه موارد را انجام دهید.

انتخاب سفر رفتینگ که برای شما مناسب است

همراه خانواده و دوستان

وقتی تصمیم گرفتید که شما و خانواده یا دوستانتان می خواهید به یک ماجراجویی رفتینگ در آبهای سفید بپردازید.

من باید از اردو زدن لذت ببرم

بسیاری از مهمانان با وسترن ریور برای اولین بار در زندگی خود اردو زدن را تجربه می کنند. آیا آنها باید از آن لذت ببرند؟ خوب ، لازم نیست که آنها از نزدیک و شخصی ، در زیر یک شب بی ابر از ستاره های بی پایان ، شاهد راه شیری باشند. در حالی که آنها می گویند زندگی آنها دیگر هرگز مثل سابق نخواهد بود … لازم نیست از آن لذت ببرند! آنها مجبور نیستند تا ۷ روز از داشتن وعده های غذایی آب دهان برای آنها لذت ببرند و هنگام غرق شدن رودخانه در زیر پای آنها ، در غروب آفتاب طلایی غذا می خورند. آنها نیازی به لذت بردن از تنظیم مجدد ساعتهای داخلی خود با طلوع و غروب خورشید ، یا استحمام در یک رودخانه خنک قبل از خواب ندارند … اما آنها از این کار لذت می برند.

من باید شناگر خوبی باشم

شنا برای المپیک و کانال مانش است. اولین برنامه همیشه ماندن در قایق است ، اما اگر در سفر رفتینگ تجربه “تجربه خارج از قایق” را دارید ، روش مناسب بیشتر شبیه “شناور تنظیم شده” است تا شنا. قسمت تنظیم شده توسط راهنماهای شما هنگام رسیدن به رودخانه توضیح داده می شود ، در حالی که قسمت شناور بسیار آسانتر از آن است که تصور می کنید. به هر حال ، شما به معنای واقعی کلمه یک دستگاه شناور شخصی (PFD) کاملاً بسته را در کنار رودخانه خواهید پوشید ، در صورتی که یک “تجربه شناور سازی شخصی” داشته باشید. تجربه های ناخواسته شناور سازی شخصی چندان معمول نیستند ، اما اگر این اتفاق بیفتد باید با خیال راحت سکته های فعال در آب انجام دهید تا خود را به سمت مکانی امن تر سوق دهید (یعنی به سمت قایق یا ساحل) PFD به درستی استفاده می کنید.

من تمام روز روی یک قایق نشسته ام

اول از همه ، اگر شما شکایت داشته باشید که تمام روز روی یک قایق نشسته اید ، تام ساویر و هاک فین سنگ ها را به سمت شما پرتاب می کنند. اما حتی آنها در خارج از قایق ماجراهای خود را داشتند. هر روز سفر رودخانه چیز جدیدی را در گوشه و کنار ارائه می دهد. در حقیقت ، در یک سفر رفتینگ چند روزه ، به طور کلی زمان بسیار بیشتری را از خارج از قایق خواهید گذراند تا در آن. یک روز ممکن است یک پیاده روی کوتاه به کابین ماهنورد برسد ، یا تعمق کنده کاری های بومیان آمریکا در سنگ ماقبل تاریخ ، یا پرش به یک سوراخ آبشار ، یا یک ساعت صعود به یک ویستای عکاسی که احتمالاً نمی توانید در آن عکس داشته باشید. ممکن است فکر کنید که نمی توانید کل روز خود را در یک قایق نگه دارید ، اما با دقت دقیق تر ، قادر نخواهید بود که ماجراهایی که با آنها روبرو می شوید را در هر چیز منسجم و توصیف کننده برای هر کسی که در خانه است ، داشته باشید.شاید به همین دلیل است که این افسانه ادامه دارد … مردم فقط نمی توانند راه درستی را برای توصیف تجربه جادویی یک سفر رفتینگ رودخانه پیدا کنند.

رفتینگ مخصوص مواد مخدر آدرنالین است

ما می دانیم که به نظر می رسد فیلم ها و عکس های بسیار جالب (بسیار سوال برانگیز) قایقرانی قایقرانی از ویروسی ترین ها هستند ، اما آنها فقط افسانه را ماندگار می کنند. به ما اعتماد کنید ، هر سفر رفتینگ شدید نیست ، در واقع بیشتر آنها برای هر کسی عالی هستند. مانند نوشیدنی کافئین دار ، همه آنها حواس شما را تحریک می کنند ، اما تنوع زیادی در آن وجود دارد. حتی بسته بندی به شما کمک می کند ، مانند قایق ثبت اختراع وسترن ریور J-Rig که با اندازه امواج Cataract Canyon یا Grand Canyon مطابقت دارد تا حداکثر سواری را با حداکثر ایمنی و راحتی ترکیب کند. نوعی کاپوچینوی صاف است؟ نتیجه این است که حتی رودخانه های رودخانه ای برای اولین بار می توانند از بزرگترین آب سفید در آمریکای شمالی لذت ببرند.

بهترین سرعت های سریع پس از رواناب بهاری از بین رفته اند

هرچه آب رودخانه بیشتر باشد ، سرعت شتابان بزرگتر است ، درست است؟ نه همیشه. دیوارهای دره ، تخته سنگ ها ، میله های شن ، و انقباض درون کانال ، هر زمین گیر اطراف ایجاد می شود. اگر حجم آب تا جایی افزایش یابد که تخته سنگ های موجود در کف رودخانه بسیار زیر سطح آب قرار داشته باشد ، یک شستشو سریع انجام می شود. بعضی اوقات تخته سنگهایی که در اواخر جریان تابستان مرتفع و خشک به نظر می رسند ، در آب بالاتر از رواناب چشمه به تخته سنگهای رپیدی تشکیل می شوند (و بالعکس). به عبارت دیگر نسبی است. با این حال ، یک مطلق این است که جریان زیاد به معنای آب سریعتر است در حالی که جریان کم به معنی سرعت آب کم است. آب کم می تواند به راهنما زمان بیشتری برای واکنش بین موانع بدهد ، اما همچنین می تواند موانع بیشتری را نشان دهد!همچنین به یاد داشته باشید که سدها می توانند رودخانه را تا حدی تنظیم کنند که جریان های زیاد یا کم بهار و پاییز به طور واقعی فراموش شوند.رود مار از طریق دره جهنم توسط سد تنظیم می شود و رودخانه کلرادو از طریق گرند کانیون و رودخانه.

من باید ورزشکار باشم تا از رفتینگ لذت ببرم

افراد ورزشکار ممکن است در مقایسه با افراد دست و پا چلفتی یک مزیت داشته باشند. اما اگر می توانید یک طناب بگیرید ، راه بروید ، چیزهایی را پا بگذارید ، گاهی اوقات یک اسلاید با حرکت آهسته انجام دهید ، و یک کیسه را با ماسه نرم به محل کمپ خود برسانید ، پس شما طلایی هستید. ما اغلب اذیت می کنیم که تنها نیاز واقعی سفر رودخانه ، امکان ورود و خروج از قایق است! درست است که برخی از این مانورها در زندگی منظم به صورت روزمره انجام نمی شود ، اما به ورزشکاری ، و حتی به فضل احتیاج ندارند – خصوصاً در سفر رفتینگ. بله ، ما پیاده روی های کوتاهی داریم. بله ، این پیاده روی ها اختیاری است ، اما منجر به آبشارهای باشکوه و دره های شکاف می شود ، بنابراین شما نمی خواهید آنها را از دست بدهید! پیش شرط بندی برای “سفر یک زندگی” شما همیشه ایده خوبی است.

آگاهی از خود (آگاهی از محیط پیرامون ، و آنچه قادر به انجام آن هستید) در سفر رفتینگ بسیار مهمتر از ورزشکاری است.به هر حال ، گاهی اوقات اعتماد به نفس زیاد می تواند مضر باشد. همچنین ارزش یک کلمه را دارد که سفرهای رودخانه راهی برای نشان دادن توانایی ما از آنچه که فکر می کنیم بیشتر است – گاهی اوقات قیدهای منطقه راحتی را که هرگز متوجه نبودیم آنجا می شکنیم. این بخشی از مواردی است که سفر رفتینگ را بسیار تغییر دهنده زندگی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم